שיקום קרקעות מזוהמות – איך מתבצע התהליך בארץ?

קרקע תוגדר כמזוהמת לאחר שהתגלה בה ריכוז של מזהמים שעולה על הסף המותר עבור אותו סוג של קרקע. אם אתם בעלי קרקע מזוהמת, מחובתכם לבדוק באיזה זיהום מדובר ואם אותו הזיהום מהווה סיכון לבני אדם ולסביבה. במידה והתשובה היא כן, הפעולה הבאה תהיה לשקם את הקרקע.

שלב ראשון: ביצוע הערכה

השלב הראשון בתהליך שיקום סביבתי כרוך בביצוע הערכה לקרקע המזוהמת כדי להבין עם איזה סוג של זיהום מתמודדים. באמצעות ההערכה, ניתן לקבוע איזה סוג של מזהמים קיימים בקרקע, איזה סוג של נזק הם גרמו ומהם השלבים הדרושים לשיקום הקרקע באופן ספציפי לסוג הזיהום. בשלב זה ניתן לזהות גם סיכונים פוטנציאליים הקשורים למזהמים, ולבחור בהתאם את אמצעי השיקום המתאימים.

שלב שני: יצירת תכנית שיקום קרקע מפורטת

אחרי שנאספים כל הנתונים על הקרקע, ניתן ליצור תכנית שיקום קרקע מפורטת, תכנית זו תכלול באילו טכניקות שיקום לבחור, אילו אמצעי בטיחות נדרשים ואף להגדיר את לוח הזמן שיידרש עבור השלמת הפרויקט. תכנית זו גם תספק הערכה הנוגעת לעלויות ולמשאבים הדרושים עבור פרויקט שיקום מוצלח.

אילו סוגי זיהומים ישנם וכיצד מתבצע השיקום?

קרקעות עשויות להיחשף לסוגים שונים של מזהמים כמו למשל דלקים, שפכים, שמנים או חומרי סיכה. לרוב חומרים אלו יגיעו לקרקע מהפרשות תעשייתיות שלא טופלו בצורה נכונה, והם עשויים לכלול חומרים מסוכנים כמו מתכות כבדות או חומרים אורגניים. מטבע הדברים, קרקע מזוהמת יכולה לגרום להרבה סיכונים לבני אדם, לצומח, לבעלי החיים, למים ולמערכות אקולוגיות שלמות, לכן חשוב לטפל בה, ויפה שעה אחת קודם.

תהליך שיקום קרקעות מקצועי מתנהל בצורה מבוקרת ובשקיפות, בהתאם לתקנים ודרישות בטיחות ואיכות סביבה. אחת הדרכים לשקם ולטפל בקרקעות שנחשפו לסוגים כאלו של מזהמים היא על ידי תהליך ביולוגי מתקדם. במסגרת השיקום, מחדירים אל תוך הקרקע חיידקים ייעודיים אשר מסוגלים לפרק את המזהמים ולהפחית את ריכוזם בקרקע באופן טבעי לרמה המותרת. כתוצאה מכך, הקרקע שזוהמה יכולה להפוך ממטרד ופסולת למשאב חיוני שאפשר להשתמש בו שוב.

השיטה שבה נעשה שימוש מבוססת על שיטת ה- Bio Pile אשר משמשת לטיפול בבוצות, התהליך מבוצע באופן קפדני, במסגרתו שמים דגש רב על בקרת איכות, ושומרים על תנאים אופטימליים של לחות, טמפרטורה, רמת ה- PH והחמצן, במטרה להפוך את פעולת החיידקים למיטבית. והכל תוך עמידה בדרישות המשרד להגנת הסביבה, תחת פיקוח מתמיד וליווי של יועץ סביבתי צמוד.

דילוג לתוכן