משכנתא הפוכה

משכנתא 

ישראלים רבים מבקשים מהבנק אישור לקבלת משכנתא לצורך רכישת דירה. עבור רבים מהם ללא קבלת הלוואה למימון חלק נכבד מעלות הנכס, אין להם כל אפשרות לבצע רכישה זו ולהיות בעלים של נכס. שיטת העבודה של הבנקים היא בדיקת מהימנותם של מבקשי ההלוואה, בחינה של מצבם הפיננסי ובהתאם לכך מתן אישור עקרוני לקבלת משכנתא. השלב השני הוא לאחר מציאת הדירה המתאימה כאשר הבנק מאשר סכום מסוים כמשכנתא בתנאים כספיים כמו ריבית, עמלות, חיוב קנסות ועוד. 

חלק מהבקשות הן עבור קבלת משכנתא הפוכה אך לא כולם מבינים מה זה משכנתא הפוכה . זו הסיבה שהם נעזרים בדרך כלל ביועץ משכנתאות אמין אשר מלווה אותם בתהליך זה ומסביר להם באופן מפורט ומדויק את פרטי עסקת ההלוואה. מדובר בקבלת הלוואה מהבנק אשר מבוססת על העובדה שללקוח יש נכס הרשום על שמו במשרדי רשם המקרקעין באזור מגוריו. על סמך הערך הכספי של הדירה, הבנק מציעה הלוואת משכנתא בגובה מסוים וזאת על פי קריטריונים של הבנק כמו גיל הלווה, ערכו של הנכס ועוד. 

שיטת קבלת משכנתא רגילה

גם כאשר מדובר במשכנתא רגילה, הלקוחות מבינים שמדובר בנושא מאד מורכב וסבוך ולכן הם מעדיפים לקבל עזרה מקצועית שאומנם עולה להם כסף, אך חוסכת להם ממון רב בהיבט הכלכלי. יועץ המשכנתאות בוחן את הצעות המחיר ומבצע השוואת עלויות. מעבר לכך הוא מנהל עם נציגי הבנקים משא ומתן כדי לקבל את התנאים הטובים ביותר האפשריים. במקביל לכך הוא בוחן את מצבו הפיננסי של הלקוח, את ממוצע ההכנסות וגם ההוצאות שלו ובמבט קדימה לשנים הבאות הוא מחשב את יכולת ההחזר שלו. המטרה היא להשאיר תמיד הכנסה פנויה לאחר התשלומים החודשיים כך שלא יוצר קושי בהחזרים השוטפים.

רישום של משכנתא הפוכה 

לאחר שהלקוח מאשר את קבלת הכספים במסגרת משכנתא הפוכה, הוא מקבל מידע מפורט על סך הריבית לחיוב, סך העמלות, פירוט הקנסות אם יהיו וכל נושא פיננסי נוסף. כדי להבטיח את החזר משכנתא זו, הבנק מבצע רישום של הערת אזהרה בספרי רשם המקרקעין. בדרך זו הנכס הוא בטוחה שאי אפשר לממש אותה כיוון שחלק ממנה שייך לבנק. 

היתרונות של משכנתא הפוכה

עבור מי שיש לו נכס משלו, משכנתא הפוכה היא פתרון מעולה לקבלת מימון חד פעמי כדי לבצע תשלום חשוב כמו כיסוי חוב, נושאים רפואיים, טיול לחו"ל, סיוע בהון עבור רכישת נכס לילדים, קנייה של רכב ועוד. קיימת גם אפשרות לקבל קצבה חודשית מהבנק בגובה של כמה אלפי שקלים בכל חודש וזו אפשרות כדאית אם ההכנסות החודשיות הן נמוכות בגיל הפנסיה. 

בעל הנכס יכול לשלם בכל חודש את הריבית בלבד, ריבית פלוס קרן או לא לשלם כלל. ההתחשבנות הסופית תתבצע לאחר מותו של הלווה וזאת מול היורשים.

דילוג לתוכן